Bilgisayar - İnternet, Yazılım

Windows 7 Hesap Makinası’nı Şimdiden Kullanabilirsiniz..


Windows 7 halen beta aşamasında ama siz Windows 7 ile gelecek Hesap Makinası programını şimdiden kullanabilirsiniz.

Neden Şimdiden Terfi Edeyim?

Microsoft neredeyse Windows 95’ten beri Hesap Makinası (Calculator) yazılımında hiç bir güncelleme yapmadı. Benzer şekilde PC’lerimizde Donatılar bölümünde yer alan pekçok program (Paint, Notepad, WordPad, vb.) neredeyse hiç geliştirilmedi.

Ancak Windows 7 ile gelen Hesap Makinası gerçekten önemli artılar içeriyor; Microsoft neredeyse unuttuğu bu aracını ciddi düzeyde geliştirmiş.

İşte bu nedenle yeni Hesap Makinası‘na şimdiden terfi etmekte yarar var.

Peki bu Hesap Makinası’ndaki yenilikler neler?

 

 

Hesap Makinası’ndaki Yenilikler Neler?

Görsel İyileştirmeler – Windows 7 ile gelecek arabirmde göze de hitap eden güzel bir hesap makinası. Hesaplama işleri için artık 3. parti yazılımlara ihtiyaç duymayacağız.

Farklı Modlar – Windows XP ve Windows Vista işletim sistemlerindeki Hesap Makinası‘nda sadece 2 mod bulunuyor: (1) Standart ve (2) Bilimsel. Windows 7 ile gelen Hesap Makinası‘nda bunlara ek olarak 2 mod daha var: (3) Programcı ve (4) İstatistik. Böylece Windows 7 Hesap Makinası farklı kullanımlara olanak sağlıyor.

 

 

 

 

Geçmiş – Yaptığımız işlemleri belli bir adete kadar saklayan Windows 7 Hesap Makinası ile önceki işlemlere geri dönmek de mümkün. Windows 7 Hesap Makinası  yaptığımız değişikliklere göre tüm hesabı baştan da yapabiliyor.

 

 

 

 

 

Birim Çevirme – Windows 7 Hesap Makinası hesap işleri dışında, uzunluk, alan, güç, enerji, kütle, zaman, hız, hacim gibi pekçok konuda birimler arası dönüşüm olanağı da sağlıyor.

Windows 7 Hesap Makinası‘ndaki ek özellikler bununla bitmiyor; birim çevirme yanında iki tarih arasında geçen süreyi hesaplayan Tarih Hesaplayıcı ve mortgage gibi değişik ekonomik hesaplama araçlarına sahip.

 

 

Windows 7 Hesap Makinası’nı Kimler Kullanabilir?

Bu yazıya ilham kaynağı olan LifeHacker’da belirtildiği kadarıyla Windows 7 Hesap Makinası‘nı sadece Windows Vista işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcıları kullanabiliyormuş. Windows Vista’ya terfi için bir sebep daha sanırım 🙂

Windows 7 Hesap Makinası’nı Nereden İndirebilirim?

Windows 7’nin bu yeni hesap makinasını denemek isteyen Vista kullanıcıları yazılımı aşağıdaki bağlantıyı takip ederek indirebilirler.

     .::: Windows 7 Hesap Makinası

          Dosya türü: ZIP

          Boyut: ~360 KB

Kurulum Hakkında

Bu yeni hesap makinasını ZIP dosyasını istediğiniz bir klasöre açıp oradan 2. bir hesap makinası olarak kullanabilirsiniz.

Windows 7 Hesap Makinası‘nı Windows Vista’da geçerli hesap makinası yazılımı olarak kullanmak isterseniz, C:WindowsSystem32calc.exe adresindeki mevcut hesap makinasını yedeklemeniz ve ZIP dosyasındaki calc.exe dosyasını aynı adrese kopyalamanız gerekiyor. Benzer şekilde C:WindowsSystem32en-UScalc.exe.mui dosyasını da yedeklemeniz ve ZIP dosyasındaki yeni dosyayı bu adrese kopyalamanız öneriliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s