Bilgisayar - İnternet, Yazılım, İnternet

Google Earth ile Gezilebilecek İlgi Çekici Yerler – 1


Google Earth ile genellikle yaşadığımız alanları ve yakın çevremizi yada çok bildiğimiz belli başlı bölgeleri geziyoruz; en azından bir çoğumuz… Örneğin Türkiye’nin en yüksek noktası Ağrı Dağı’nı, İstanbul Boğazı’nı, Kıbrıs’ı, vb. Google Earth’ün başına geçince hergün yaşadığımız yerlerin gökyüzünden nasıl göründüğünü merak ederiz daha çok.

Ama Google Earth ile dünyanın pekçok ilginç / güzel noktasını ziyaret etme şansımız var elbette. Tabii böyle ilgi çekici yerleri bulmak – hele ki aradığımız şeyi bilmiyorsak – çok kolay değildir. Ben bu yazıda Google Earth ile sanal olarak ziyaret ettiğim ve ilginizi çekebilecek bazı yerleri bir araya getirmeye çalıştım.

Machu Picchu.

Machu Picchu Peru‘nun Cusco şehrine 88 km mesafede, bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehri. Temmuz 2007’de Dünya’nın Yeni Yedi Harikası‘ndan biri olarak seçilmiş.

Şehri ilginç kılan pekçok özelliğini, tarihini, güneş saatini vb. her türlü detaya buradan ulaşabilirsiniz.

Machu Picchu’yu Google Earth ile ziyaret edip şehri ve kalıntıları 3 boyutlu olarak görmek isterseniz şehrin konum bilgilerini içeren KMZ dosyasını buradan indirebilirsiniz.

 

Mısır Piramitleri

Mısır Piramitleri’nin çoğu Eski Krallık Dönemi’nden Orta Krallık Dönemi’ne kadar firavunların mezarları için inşa edilmiştir. Mısır’da 100’den fazla piramit vardır. Bu yapılar dünyanın en eski şekilli taşlardan inşa edilmiş yapılarıdır. En çok bilinen piramitler Gize’de bulunmuştur. Birkaç Gize Piramidi şu ana kadar inşa edilmiş en büyük yapılardandır. Gize Piramitleri’nin en büyüğü olan Keops Piramidi şu ana kadar zarar görmeden ayakta duran Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olarak görülmektedir.

Mısır Piramitleri’ni Google Earth ile ziyaret etmek isterseniz piramitlerin konum bilgisini içeren KMZ dosyasını buradan indirebilirsiniz..

 

Sizler de Google Earth ile gezdiğiniz ilginç yerleri paylaşırsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s