Bilgisayar - İnternet, Ubuntu, Yazılım

Screenlets – Ubuntu için Masaüstü Ögeleri (Sidebar)Her ne kadar çok sık kullanmasak da Windows Vista‘da yer alan Sidebar (yan bar) özelliği ile hayatımıza giren masaüstü ögeleri (ki genelde bunlara widget deniyor) oldukça pratik araçlar sağlıyor bizlere. Sistem (işlemci ve bellek) izleme, saat ve takvim, hava durumu, not alma bu araçlardan bazıları.

Ubuntu dünyasına yeni adım atan kullanıcılar için, Ubuntu‘nun ilk kurulum halinde Sidebar özelliğinin olmaması ilk bakışta bir eksiklik gibi görünüyor. Oysa unutmamamız gereken bir nokta var: Ubuntu‘da Windows Vista‘da sahip olduğumuz herşeye ve fazlasına sahip olmamız mümkün.

Masaüstü ögeleri konusunda da Ubuntu‘da çok daha fazla kişiselleştirebileceğimiz ve çok sayıda benzeri masaüstü ögesi bulunuyor. Tek yapmamız gereken bu özelliği aktifleştirmek.

Ubuntu’da Sidebar ve Masaüstü Ögeleri (Widgets)

Ubuntu‘da masaüstü ögelerini kullanmak için Screenlets paketinin kurulması yeterli. Kurulum System > Adminstration > Synaptic Package Manager yolunu takip ederek yapılabiliyor. Synaptic Package Manager‘da paket arama kutusuna screenlets yazarak arama yaparsanız Screenlets paketini kurabilirsiniz.

Screenlets paketini kurduktan sonra istediğiniz araçları seçip masaüstünüze ekleyebilirsiniz. Benim favori araçlarım soldaki resimde de gördüğünüz gibi, saat, takvim, işlemci – bellek izleyicisi (cpu-meter), ses seviye kontrolü, not, programlar, GMail ve çöp kutusu ögeleri.

Screenlet’leri ekledikten sonra belli ayarları yaparak istediğiniz gibi bir yan bar (sidebar) elde etmeniz mümkün. Bu kapsamda dikkat edilecek noktalar: Aracın boyutu, teması, davranışı olarak sayılabilir.

Yeni Öge (Screenlet) ve Temaları Nereden Bulabilirim?

Ancak ilk kurulumda Screenlets içindeki ögeler ve bu ögelere ait temalar ile tam olarak istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Yeni öge eklemek ve mevcut ögelerin temalarını değiştirmek için başvurabileceğiniz en iyi kaynak siteler şunlar:

GNOME-LookGNOME tabanlı linux sistemleri için pekçok görsel öge içeren sitede çok sayıda masaüstü ögesi ve tema bulmak mümkün.

Softpedia – Linux – Deskstop Environment – Screenlets – Yazılım konusunda en önemli başvuru sitelerinden biri olan Softpedia‘da GNOME arabirimine sahip bilgisayarlar için kullanılabilicek pekçok masaüstü ögesi yer alıyor.

Screenlets.Org – Screenlets yazılımının sitesinde de pekçok öge bulunuyor.

Yeni Öge ve Temaların Kurulumu

Internetten indirilen ögeler (screenlet’ler) Screenlets Manager arabirimindeki Install butonuna tıklanarak sisteme yüklenebilir.

Yeni temaları ise /usr/share/screenlets/ dizininde ögeye ait klasör altındaki themes dizinine çıkarmanız gerekiyor. Örneğin ClearCalendar için indirdiğiniz tema paketini /usr/share/screenlets/ClearCalendar/themes dizinine çıkarmanız yeterli.

Temaların etkin olması için ise ayrıca Screenlets ögelerinin tekrar yüklenmesi (Restart All Screenlets) gerekiyor.


Reklamlar

“Screenlets – Ubuntu için Masaüstü Ögeleri (Sidebar)” için 3 yorum

  1. Rica ederim; işinize yaramıştır umarım. Ubuntu deneyimini daha keyifli hale getirdikçe Ubuntu’nun daha yaygınlaşacağını düşünüyorum.

  2. evet ben 1 yıldır kullanıyorum linux ubuntu harika önceden windowsla boğuşuyordum artık bitti emeği geçen herkese teşekkür

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s