Bilgisayar - İnternet, Ubuntu, Yazılım

Ubuntu’da Güvenlik: Firestarter + Bitdefender Antivirus


Güvenlik açısından Windows kadar çok risk altında olmasa da, hem sistem güvenliği hem de kişisel gizlilik ve güvenlik için Ubuntu sistemlerinin de güvenlik yazılımları ile korunması gerekiyor. Peki Ubuntu işletim sistemi kullanan bir bilgisayarı nasıl koruyabiliriz?

Bilgisayar güvenliği konusunda Windows işletim sisteminde de olduğu gibi temel olarak en az iki yazılım kullanılması gerekiyor:

İşte Ubuntu için kullanılabilecek en iyi güvenlik yazılımları…

Güvenlik Duvarı: Firestarter

Firestarter, Ubuntu işletim sistemi için en yaygın kullanılan ve en başarılı güvenlik duvarı yazılımı. Açık kaynak bir yazılım olan Firestarter, gerek kullanımı çok kolay olduğu için amatör kullanıcılara gerekse gelişmiş özellikleri ve özelleştirilebilir yapısıyla uzman bilgisayar kullanıcılarını hitap ediyor. Bunun da ötesinde Firestarter gelişmiş bu özellikleri kolay bir arabirimde sunarak her düzey bilgisayar kullanıcısına yüksek koruma getirmeyi hedefliyor. Yazılım hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Kurulum. Firestarter yazılımını Synaptic Package Manager içinden firestarter olarak arama yaparak kurabilirsiniz.

Yada terminalde aşağıdaki komut satırı ile yüklemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

$sudo apt-get install firestarter

Antivirus: Bitdefender Antivirus Scanner for Unices

BitDefender Antivirus Scanner for Unices Linux ve FreeBSD sistemleri için geliştirilmiş çok işlevli bir güvenlik tarayıcısıdır. Hem virus koruması (antivirüs) hem de casus yazılım koruyucusu (antispyware) içeren yazılım disklerin hem UNIX-tabanlı hem de Windows-tabanlı bölümlerini (partition) tarayabilmektedir.

BitDefender Antivirus Scanner for Unices script ve eklentiler yoluyla dosya yöneticisi ve e-posta yazılımları gibi pekçok yazılım ile entegre olarak çalışabilemktedir.

Bilgisayar kullanıcıları BitDefender Antivirus Scanner for Unices için ticari olmayan kullanımlar için ücretsiz olarak lisans alabilmektedir. Yazılım için lisans kodu BitDefender Antivirus Scanner for Unices sayfasındaki Request Free License bağlantısını takip ederek alınabilmektedir.

Artıları. Linux dünyasında pekçok antivirus yazılımı grafiik arabirime sahip değil. Bu tür antivirus yazılımları sistemde sürekli çalışmıyor; kullanıcı sistemini viruslere karşı taratmak istediğinde terminal üzerinden yazılımı çalıştırarak kullanabiliyor. Bu tür yazılımlar gerek sürekli koruma sağlamadıkları gerekse grafik arabirime sahip olmadıkları için kullanımlarının zor olması nedeniyle tercih edilmiyorlar. BitDefender Antivirus Scanner for Unices ise kolayanlaşılabilir arabirimi ve sürekli koruma özellikleriyle öne çıkıyor.

Eksileri. (1) Yazılım ilk kurulum ayarlarıyla, sistem açılışında otomatik olarak çalışmıyor. (2) Yazılım ve virus veritabanı güncellemelerini otomatik olarak yapmıyor.

Yazılımın sistem açılışında otomatik olarak açılmaması bir sorun gibi görünse de Hasan Yılmaz‘ın blogunda burada detaylı olarak anlattığı yöntemi izleyerek BitDefender Antivirus Scanner for Unices‘i otomatik olarak açılır hale getirmek çok da zor değil.

Ubuntu sistemleri virus ve casus yazılımlar açısından Windows işletim sistemi yüklü sistemler kadar risk altında olmadığı için saatlik olarak güncellemenin gerekli olmadığını söyleyebiliriz. Herşeye ücretsiz sahip olduğumuz bir sistemde sabahları açılışta antivirus güncellemesini elle yapmak da çok zor değil doğrusu; tek bir tıklama yeterli…

Yazılımın detaylı özelliklerini ve sistem gereksinimlerini öğrenmek ve yazılımı indirmek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz…

“Ubuntu’da Güvenlik: Firestarter + Bitdefender Antivirus” için 2 yorum

  1. Hasan Bey, çalışma çok güzel olmuş. Ancak bu anlatımın sadece FireStarter ile kalmamasını özellikle Guarddog adlı firewall ile ilgili bir yapılandırma rehberi ve Guidedog eklenti ile ilgili bir çalışma yaparsanız çok güzel olacaktır. Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s