Gündem, İnternet

Haberleri Google ile Takip Etmek


Gerek yazılı gerekse sözlü basında ve internet haber sitelerinde doğru ve tarafsız bilgiye ulaşmak oldukça güç – özellikle bugünlerde. Ancak hala internet kullanıcıları internette okudukları her bilginin doğru olup olmadığını düşünmeyi, sınamayı ve araştırmayı pek öğrenmediler. İşte Yılmaz Özdil’den konuya ışık tutan bir örnek; yazının ilk bölümünü okumak bu konuyu daha iyi anlamamız için yeterli.

Tarafsız habere ulaşmanın güçlüğü, haberleri farklı kaynaklardan takip ederek okuduklarımızın doğruluğunu sınamaya itiyor biz okurları. Internet bu anlamda da pekçok imkan sunuyor. Bunlardan biri ve belki de en başarılısı ise Google‘ın haberler servisi olan Google Haberler (Google News) hizmeti.

Diğer Google servisleri gibi Google Haberler hizmeti de pek çok avantaj sunuyor bizlere. Bu yazıda Google Haberler hizmeti ile ilgili benim dikkatimi çeken artıları bir araya getirmeye çalıştım.

Google Haberler Hizmetinin Avantajları Neler?


Çok sayıda haber kaynağı.
Google Haberler‘in en önemli avantajı pekçok haber kaynağını (gazete ve online haber sitelerini) derleyerek bu kaynaklardan haberleri bir araya getirmesi. Chip Dergisi‘nde Google Haberler ile ilgili yazıda, bu servis için Google‘ın 400’den fazla Türkçe kaynaktan yararlandığı belirtilmiş.

Bu aynı konuda farklı yazar ve görüşlere kolaylıkla ulaşmamıza olanak sağlıyor.En çok okunan haberler ile gündemi takip edebilme.
Google Haberler‘in ana sayfasında yer alan “En Çok Okunan Haberler” gündemde öne çıkan başlıkları sürekli takip etmemize olanak sağlıyor.Kişiselleştirme
Google Haberler‘in tasarımında yer alan ve sayfayı ilk açtığımızda  karşımıza gelen sayfa düzenini tamamen değiştirmek ve bu servis ile istediğimiz konu başlıklarını içeren ve istediğimiz öncelik ve düzende bir kişisel haber sitesi oluşturmak mümkün.

Bu sayede, haber ana başlıklarının (bölümlerin) yerleşimleri, her bir bölümde yer alacak haber başlığı sayısı gibi özellikleri isteğimize göre belirleyebiliyoruz.Özel Bölüm Ekleme
Google Haberler‘in kişiselleştirme yetenekleri mevcut bölümleri sıralama ve burada yer alacak başlık sayısını belirleme ile sınırlı değil elbette. Google Haberler servisinde yer alan Türkiye, İş ve Spor bölümlerine benzer olarak biz de ilgi duyduğumuz bir konu başlığında kendi haber bölümünü haber sitemize ekleyebiliyoruz. Bunun için yine sitede sağ üst köşede yer alan Bu Sayfayı Düzenle yardımcı ögesini kullanabiliyoruz.

Bu yolla örneğin tüm spor haberleri yerine sadece Galatasaray Spor Kulübü ile ilgili haberleri takip etmek isteyen bir kullanıcı Galatasaray kelimesi ile kendi haber sayfasında bir yeni bölüm oluşturabilir.


Yeni Haber Kaynakları
Chip Dergisi‘nde Google Haberler ile ilgili yazıda Google Haberler Ürün Müdürü Grim Iversen‘in de söylediği gibi, bu hizmet ile biz okuyucular daha önceden bildiğimiz ve takip ettiğimiz yayıncıların yanı sıra, belki de varlıklarından haberdar bile olmadığımız haber kaynaklarına ulaşabiliyor olacağız. Bu yolla  okuyucular daha fazla habere kavuşurken yayıncılar da sitelerinde daha fazla okuyucuyla buluşuyor olacak.

Google Haberler’in Türkçe sürümüne http://news.google.com.tr veya http://haberler.google.com.tr sitesinden ulaşılabilir.

Son Not – Tabii Google Haberler sitesinde yaptığınız tüm kişiselleştirmelerin kalıcı olması için siteye Google hesabınızla oturum açmanız gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s