Çevre

Sıcaklık, Nem Düzeyi ve Hissedilen Sıcaklık


Havadaki nem ile sıcaklık (hissettiğimiz sıcaklık) arasındaki ilişki, özellikle sıcak yaz aylarında gündemimizde olan bir konu. Sizlerin de bildiği gibi, havadaki nem düzeyindeki artış, beraberinde hissedilen sıcaklığı da arttırıyor. Bu artışın mertebesinden ise genel olarak pek bahsedilmiyor. Bu konuda bildiğimiz ve biz İzmir’lilerin sık sık dile getirdiği konu, “hava sıcaklığının İzmir’de 35 °C ve Diyarbakır’da 40°C olduğu bir günde biz İzmir’lilerin çok bunaldığı ama Diyarbakır’lıların o derece yüksek bir sıcaklık hissetmediği”dir. Bu durum aslında iki ilimizin havasındaki nem düzeyleri arasındaki farktan kaynaklanıyor.

Peki gerçekte nem düzeyi hissedilen sıcaklığı ne kadar arttırıyor?

Bu soruma, Devlet Meteoroloji İşleri web sitesinin en yüksek sıcaklıklar sayfasında yanıt bulabildim. Sayfada konuyu teknik olarak çok iyi ortaya koyan bir grafik yer alıyor. Ben de grafiği paylaşmak istedim.

Not: Resme tıklayarak grafiğin tam boyuna ulaşabilirsiniz.

Grafikte açıkca görüldüğü gibi, nem düzeyi artışının bizim hissettiğimiz sıcaklık üzerindeki etkisi oldukça fazla. Örneğin hava sıcaklığı 35 °C iken nem düzeyi %10 ise hissedilen sıcaklık 32 °C, nem düzeyi %30 iken 35 °C ve nem düzeyi %80 iken 57 °C oluyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s