Bilgisayar - İnternet, Yazılım

Excel’de Çift Düşey (y) Eksenli Grafik Hazırlamak


14wsx05[1]Microsoft Excel bildiğimiz ve sıklıkla kullandığımız pekçok özelliği ile hayatımızı kolaylaştıran bir ofis yazılımı. Ancak hemen her gelişmiş yazılımda olduğu gibi Excel’den de yeteri düzeyde yararlanmak için bazı önemli ipuçlarına ihtiyacımız var. Aslında Excel ile yaratıcı grafikler hazırlamanın sırrı da bu detaylarda yatıyor.

Gerek fen ve mühendislik gerekse sosyal bilimlerde pekçok verinin sunumu çift düşey eksen (çift y ekseni) kullanımını gerekli kılıyor. Çünkü, bir grafikte ne kadar çok veri ve bilgiye yer verirseniz grafiğiniz o denli anlamlı oluyor ve farklı veri setlerini aynı grafikte kıyaslama imkanı sonucu daha net yansıtıyor.

Bu yazıda Excel ile çift düşey eksenli bir grafik hazırlamak için kullanılan çok küçük ama o kadar hayat kurtarıcı ipucundan bahsetmek istiyorum.

Bu ipucu için, örnek oluşturması amacıyla bir atıksu örneği üzerinde uygulanan arıtma sonucu elde edilen kirletici konsantrasyonu (KOI) ve giderme verimlerini gösteren bir grafik kullandım. Grafiğe esas olan veri seti aşağıda görülebilir.

Excel’in standart grafik tiplerinden XY dağılım tipini seçerek ve gerekli eksen başlıklarını ekleyerek oluşan grafik aşağıdaki görünüme sahip.

Bu grafikte elde ettiğimiz sunum ile giderme verimlerini tam olarak yansıtamıyoruz. Ayrıca teknik / bilimsel açıdan benzer veri tiplerinin yer almasının uygun olacağı tek bir eksene farklı tipte verileri çizmiş oluyoruz. Bu veriler bu örnek için mg/L ve % birimlerine sahip KOI derişimi ve giderme verimi parametreleri.

Grafiğin bu hali ile yer alacağı belgeyi okuyan bir kişi özellikle arıtma sürecinin başlangıcındaki (0 – 6 saat) giderme verimlerini net olarak algılayamayacaktır.

Çözüm: Veri setlerinden birini İkinci Düşey Eksene Taşıma

Adım 1. Bunun için öncelikle ikincil düşey eksene taşınacak veri seti grafik üzerinde sağ tıklanarak Format Data Series (Veri Serisini Biçimlendir) seçeneği seçilir.

Adım – 2. Açılan pencerede Series Options (Seri Seçenekleri) sekmesindeki Secondary Series (İkincil Eksen) seçeneği seçilir. Bu yolla seçtiğimiz veri serisi ikincil düşey eksene taşınmış olur.

Adım – 3 ve Sonuç. Yeni eksende gerekli ölçek düzeltmesi ve başlık ekleme işlemleri sonucu oluşan grafik aşağıda.

Grafiğin bu yeni haliyle hem KOI derişimi hem de giderme verimindeki değişim çok daha net görünmektedir.

Bu tür küçük ama önemli ipuçları, hem görsel olarak daha iyi bir belge hazırlamak için bize yardımcı olurlar, hem de çalışmanın değerini arttırırlar.

Görselliği ikinci planda tutanlar için bile bu tür detaylar önemli olmalıdır; çünkü bilimsel açıdan doğru sunum doğru araştırma kadar önemlidir.

Günler, aylar boyu süren laboratuvar yada arazi çalışmaları sonrası, ofiste bu tür küçük detaylar için harcanacak ek süre boşa harcanan zaman olarak görülmemelidir. Özellikle de araştırma / çalışma raporunun tüm çalışmanın en önemli çıktılarından biri olduğunu düşündüğümüzde.

Reklamlar

“Excel’de Çift Düşey (y) Eksenli Grafik Hazırlamak” için 15 yorum

  1. Gayet yararlı bir girdi olmuş. Açıkçası nerede olduğunu MS programlarının bulmak zor oluyor kimi zaman. Saun tekrar anında sonuca ulaştım sayenizde….

  2. Çok çok tesekkür ederim vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı.

  3. çok teşekkürler fakat benim bir sorum olacak. kendi çalışmamda x eksenini logaritmik yapmam gerekiyor. x eksenini logaritmik yaptığımda da ikincil eksenle gösterdiğim serinin grafiği sanki x ekseni logaritmik değilmiş gibi çıkıyor bu sorunu nasıl düzeltebilirim acaba. çok teşekkürler..

  4. İyi günler.Ben Ramazan.Çift düşey ve çift yatay grafik çizmek istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

  5. Çok teşekkürler, sorumun cevabı bir tık ötemde yani buradaymış 🙂 İşlerinizde başarılar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s