Etkinlik, Gündem, Sinema

Veda Filmi Üzerine


5zfq88[1]

Son günlerde sıklıkla konuşulan ve hatta haber programlarına konu olan Veda filmi 26 Şubat (2010) günü gösterime girdi. Filmi bugün (28 Şubat 2010) izledim. Bir sinema izleyicisi olarak filmle ilgili görüşümü ve yorumumu paylaşmak istedim. Ayrıca film bilgilerini, filmden kareleri ve film fragamanını bu yazıda bulabilirsiniz.

Veda filmi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatına onun insani yönüyle bakan bir film. Filmde Atamız’ın belkide pek çoğumuzun bugüne dek bilmediğimiz / düşünmediğimiz yönlerine, kişisel yaşamındaki sorunlara, zorluklara ve tüm bu zorluklara rağmen başardıklarına yer verilmiş. Onu bir komutan olmanın ötesinde bir çocuk, genç bir delikanlı, bir sevgili ve bir eş olarak izliyoruz bu filmde.

Filmin yazarı ve yönetmeni Zülfü Livaneli – anladığım kadarıyla – Mustafa Kemal’in hayatında kendince önemli gördüğü noktalara değinmiş. Bu işleyiş filmde bence değinilmesi gereken bazı konuların atlanmasına neden olmuş; ki bu durum ilk bakışta beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Elbette tüm dünyanın hayranlık duyduğu bir insanın hayatına dair tüm detayları birkaç saatlik bir film içinde anlatmak mümkün değil.

Filmle ilgili Metin Sözüçetin’in görüşlerine de burada yer vermek istiyorum.

Efsaneleşmiş  ve  milletlere  mal  olmuş  saygın  tarihi  kişiliklerin,  içinde  kendilerinin  “canlandırıldığı”  filmlerinin  yapılmamasının  daha  doğru  olacağını  düşünüyorum.
“Veda” filmini izleyince bu düşüncem pekişti.
Çünkü ruh verilememiş.
Doğallıklar bile yapay ve zorlama olmuş.

Filmin akışı ise olağandan ya da beklediğimden daha ağırdı. Sürekli filmin hızlanacağını bekledim; ama filmde genelde sabit ve ağır bir akış benimsenmiş. Belki de komutan Mustafa Kemal yerine çocuk, delikanlı ve eş Mustafa Kemal’in anlatılması hedeflendiği için böyle bir yol izlenmiş; bunu tam bilemiyorum.

Filmi görsel açıdan değerlendirdiğimde, tek bir eksiği bile yok. Kıyafetlerden, makyaja, arabalardan, evlere her bir detay en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve dönem çok iyi yansıtılmış.

Film içinde dönemin koşulları anlatılırken, bugün ayrı birer toplum / azınlık olarak algılanan farklı kökenden insanların, o gün birlikte yaşadıkları, ülkeyi birlikte savunduklarının altı çok net bir şekilde çizilmiş. Bu mesajın dolaylı bir anlatım (bir alt hikaye olarak) verilmek yerine doğrudan sözle aktarılması, izleyici üzerinde beklenen etkiyi oluşturmayacaktır diye düşünüyorum. Yani mesaj verme kaygısı filmin kalitesini düşürmüş.

Konunun uzmanı olmasam da, bir izleyici gözüyle baktığımda, filmde görev alan oyuncuların kendilerine verilen görevi başarıyla yerine getirdiklerini söyleyebilirim. Ancak oyuncu seçimi konusunda aynı olumlu görüşte değilim. Oyunculuklarını çok takdir ettiğim Sinan Tuzcu ve Dolunay Soysert yerine Mustafa Kemal ve Zübeyde Hanım rolleri için daha uygun oyuncuların seçilmesinin filmin görsel başarısını önemli düzeyde arttırırdı kanısındayım. Bu düşüncemin altında, Metin Sözüçetin’in belirttiği kaygıların yattığını düşünüyorum:

… o keskin, delici ve derin bakışları” izleyiciye veremeyecekseniz ne kıymeti var birebir canlandırma amaçlı çabalarınızın!

Film, benim açımdan, beklediğim düzeyde başarılı değildi. Puanlama ile değerlendirmem istenirse, 10 üzerinden 7 puan verriyorum.

Ancak:

Filmle ilgili benim kişisel bu değerlendirmelerim, Veda filminin izlenmemesi gerektiği şeklinde yorumlanmamalı elbette.

Bu film izlenmeli. Neden mi?

 • Ülkemizin içinde bulunduğu o zor koşullarda ülkesini kurtarmak için çalışan bir insanın hayatındaki tüm zorluklara rağmen bunu başarmasına tekrar tanık olmak için,
 • Muhtaç olduğumuz kudretin damarlarımızda olduğunu hatırlamak için,
 • Siyasi, toplumsal ve tarihi açıdan yaşadığımız bu kritik günlerde Türk insanına o dönemde yaşananları hatırlatması, bugünü daha iyi yorumlama yolunda yardımcı olması için.

Aslında üzerine basa basa söylenmesi gereken pek çok nokta atlanmış olsa da izlenmeli. Kısacası siz filme yüksek bir beklentiyle gitmeyin..

Film Hakkında

Veda filmi hakkında detaylı bilgilere filmin web sitesi olan http://www.vedafilm.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 • Yönetmen: Zülfü Livaneli
 • Senaryo: Zülfü Livaneli
 • Müzik: Zülfü Livaneli
 • Görüntü yönetmeni: Peter Steguer
 • Sanat yönetmeni: Hakan Yarkın
 • Kostüm tasarım: Baran Uğurlu
 • Makyaj: Vittorio Sodano
 • İnternet adresi: http://www.vedafilm.com/

Filmin Konusu

Selanik’te çocukluktan başlayan arkadaşlık, önce silah arkadaşlığına sonrasında cumhuriyetle birlikte aynı ideallerin peşinde yürüyen yarım asırlık dostluğa ve ölene kadar süren kardeşliğe dönüştü. Aralarındaki dostluk o kadar büyüktü ki biri öldüğünde diğeri de hayata veda etmek istedi…

Veda, ölüme meydan okuyan bir kuşağın hikayesi. Filmde sadece Atatürk’ün hayatı anlatılmıyor, aynı zamanda bir döneme ışık tutuluyor, filmde dostluk, savaş, aşk, sevgi gibi konular ‘insan olmak’ çerçevesinde tekrar ele alınıyor. “Veda” Salih Bozok’un anlatımıyla, bu dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikayesi…

Filmin senaryo çalışması 3 yıl sürdü ve çekimler 7 haftada tamamlandı. Veda için Türkiye’ye 1200 kg makyaj malzemesi geldi. Bu proje için 150 adet gerçek saçtan peruk yapıldı. Makyaj ve saç ekibi için 2 mobil kuaför ve makyaj salonu ve 1 adet makyaj laboratuarı özel olarak tasarlandı ve üretildi.

Tamamı yerli sermaye ile hazırlanan projede, 13 kişilik İtalyan ve Alman teknik ekip görev aldı. Türkiye’de ilk defa bir prodüksiyon için 12000 parça kostüm ve aksesuar hazırlandı. Kostümler en ufak ayrıntısına kadar gerçeği yansıtabilsin diye dönemine uygun olarak eskitildi, renklendirildi, işlendi. Devamlı çalışan 29 araç, 98 kişilik ekip ve 2000 kişilik figürasyonla Türkiye’nin en kalabalık prodüksiyonu gerçekleştirildi. “Veda”nın çekimleri, Ayvalık, İzmir ve Antalya’da gerçekleşti. Savaş sahneleri doğal plato olan Seferihisar’da çekildi. Uşakizade Köşkü gibi gerçek mekanların yanı sıra Atatürk’ün arabası ve vagonu da çekimlerde kullanıldı.

Filmden Kareler

v40wmu[1]Fimden karelere buradan ulaşabilirsiniz.

Fragman

20r45mp[1]

Filmin web sitesinde yer alan fragmanı buradan indirebilir / izleyebilirsiniz. FLV formatındaki fragmanın boyutu 10 MB.

Filmi Nerede İzleyebilirsiniz?

İzmir’de filmi izleyebileceğiniz sinemaları ve seans bilgilerini burada bulabilirsiniz.

İyi seyirler…

Reklamlar

“Veda Filmi Üzerine” için 2 yorum

 1. Ben filmi görüntü kalitesi açısından iyi buldum.. Gazi ve Fikriye adlı kitabı okumuştum o yüzden filmi izlerken Fikriye konusunda şaşırmadım.. Ama Latife Hanımın bu kadar dominant olduğunu bilmiyordum..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s