Çevre, Bilgisayar - İnternet, Yazılım

Excel’de Rüzgar Gülü Oluşturma Sorununa Çözüm: WRPLOT View


Microsoft Excel yazılımı günlük grafik ihtiyacımızın pek çoğunu karşılasa da, Excel’de grafik hazırlarken Microsoft’un bize sunduğu grafik şablonları ile sınırlı kalıyoruz. Bu durum, özellikle mühendislik ile ilgili özel grafiklerin hazırlamasında ciddi bir sorun oluşturuyor. Bu tür grafiklere en iyi örneklerden biri, çevre mühendislerinin hava kirliliği ve kontrol tesisleri ve deniz deşarjı sistemlerinin tasarımı kapsamında hazırladıkları ‘rüzgar gülü’.

Bir rüzgar gülü, belirlenen her bir esme yönünde rüzgarın oluşma frekansını ve belli bir yerde ve belli bir zaman için rüzgar hızlarını ifade eder. Gerek belli bir bölgede hava kirletici emisyonlarının yayılımlarını kestirmede gerekse deniz ortamındaki dalga ve akıntıların yönlerinin kestiriminde rüzgar gülü önemli bir veridir.

Excel’de mevcut grafik şablonları ve imkanları ile çizilemeyen bu grafiği oluşturmak için sadece rüzgar analizi ve rüzgar gülü hazırlama amacıyla geliştirilmiş ve ücretsiz bir yazılım olan WRPLOT View kullanılabilir. Detaylar yazının devamında…

.::: WRPlot ile Rüzgar Gülü Çizimi – Adım Adım Excel’den WRPlot’a… (28-03-2012 tarihli yeni yazı)

Sadece rüzgarın esme yönü ve rüzgar hızı verileri kullanılabilerek Excel’de ancak aşağıdaki gibi bir grafik hazırlanabiliyor. Burada 1 – 16 yönleri ve 0 – 20 ise rüzgar hızını gösteriyor. Ancak Excel’de böyle bir grafiği bile hazırlamak çok kolay değil. Çünkü rüzgar verisini seçip Grafik Oluşturma bölümünden Radar grafik tipini seçtiğimizde elde edilen grafik rüzgar hızı ve esme yönünü ayrı iki seri olarak ele alıyor. Buna çözüm olarak bu veri seti önce XY-Dağılım grafik tipi ile çizilip daha sonra grafik tipi Radar’a dönüştürülerek aşağıdaki grafik elde edilebiliyor.

WRPLOT View

WRPLOT (Wind Rose Plots) View, meteorolojik verilerden rüzgar gülü hazırlamak için geliştirilmiş bir yazılım. Yazılım görsel rüzgar gülü çizimleri, frekans analizi ve değişik meteorolojik veri formatlarında çizimler yapmaya olanak sağlıyor. WRPLOT Windows işletim sistemi altında çalışıyor ve ve son sürümü sürüm 5.9. Yazılımı kullanmak için 9.21 MB büyüklüğündeki kurulum paketini aşağıdaki bağlantıdan indirip kurmanız yeterli.

Yazılım Ücretsiz – Ama Kullanmak için Kayıt Olmak Gerekli

Yazılım ücretsiz olmasına karşılık kullanım için yazılımı kayıt ettirmek gerekiyor. Bunun için web sitesindeki kayıt sayfasındaki online kayıt formunu doldurmanız yeterli. Yazılımın aktivasyon kodunun 24 saat içinde e-posta adresimize gönderildiği belirtiliyor; ama benim aktivasyon kodum 10 dakika içinde e-posta kutuma ulaştı.

Yazılım hakkında detaylı bilgiye Lakes Environmental web sitesinden ulaşabilirsiniz. Yazılımın sunduğu olanaklar hakkında detayları ise burada bulabilirsiniz.

WRPLOT’un kullanımı ile ilgili kaynaklar bu sayfada toplanmış

“Excel’de Rüzgar Gülü Oluşturma Sorununa Çözüm: WRPLOT View” için 8 yorum

  1. Merhabalar bu programı nereden bulabilirim acaba? Benim de bir ödevim gereği bir şehrin rüzgar gülünü çizmem gerekiyor da 🙂

  2. Konu içinde indirme bağlantısını yada site adresini vermeyi atlamışım sanırım. Ama bağlantı bir önceki ilgili yazıda mevcuttu. WRPlot’u ücretsiz olarak bu adresten indirebilirsiniz: http://www.weblakes.com/products/wrplot/index.html

    Programı kullanmak için ücretsiz olarak kayıt olmanız yeterli. Lisans kodu e-posta adresinize gönderiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s