“TEMA’dan – Turgutlu Çaldağı’nda Katliam Var!” için 2 yorum

 1. Olaylara tek yönlü bakmanın yanlış olduğunu hepimiz kabul ediyoruz sanırım. TEMA’nın Çaldağı ile ilgili girişimine karşılık Çaldağı’nda nikel madeni çıkaran Sardes şirketi de konuya ilişkin cevabi bir yazı yayınlamış.

  İşte bu yazıdan bazı alıntılar:

  Çaldağ projesi için kapsamlı bir çevresel etki değerlendirmesi sonrasında hazırlanan ve olumlu olarak kabul gören ÇED raporu, proje karşıtı gruplar tarafından Aralık 2007’de yargıya taşınmış ve rapor mahkemece atanan bilirkişiler tarafından da incelenerek, projenin çevreye zarar vermeyeceği, ÇED raporunun doğru ve yeterli olduğu “oybirliği” ile İdari Mahkeme’ye sunulmuştur. 3 kişiden oluşan mahkeme heyeti de görülen duruşma sonucunda yine “oybirliği” ile davayı reddetmiştir.

  Sardes’in madencilik faaliyetlerini çevresel açıdan titizlikle yürütüp yürütmediğini ve alınan önlemleri bilmiyorum. Bu nedenle o konuda bir yorum getiremeyeceğim. ANCAK; hiçbir insan faaliyeti yoktur ki çevreye ZARAR VERMESİN. Bu nedenle burada belirtilen projenin çevreye zarar vermeyeceği ibaresini kabullenmek güç.

  Sardes cevabi yazısında, “EVET bazı çevresel etkiler VAR ama şu, şu ve şu önlemler ile bu etkiler / riskler en aza indirilmektedir” şeklinde gerçekçi bir bilgilendirme kullansaydı, bu metni biraz üzerinde düşünerek okuyan herkes daha çok inanırdı.

  Burada sorun, bir tarafın bu faaliyete TAMAMEN karşı olması, faaliyeti gerçekleştirenlerin ise maden faaliyetini çevreye hiçbir olumuz etkisi YOKMUŞ gibi tanıtması.

  Faaliyeti gerçekleştirenler, tüm izinler alındı; Bakanlık onayladı; bu resmi olarak yürütülen bir faaliyettir diyerek kendisi savunuyor.

  Bu tür faaliyetlere karşı olanları ise şu açıdan haklı buluyorum. İzinler alındı; AMA BURASI TÜRKİYE. İnsanların kurumlara olan inançları yaşadıkları kötü örnekler ve deneyimler nedeniyle çok azalmış durumda.

  Ayrıca – sadece Çaldağı için değil – maden faaliyetlerinin yürütüldüğü alanlar gerçekten çevresel ve ekolojik olarak son derece değerli alanlar. Bu alanları kaybettiğimizde, tüm madencilik faaliyetlerinden kazandıklarımızı yatırsak bile bunları geri getirmek mümkün değil.

  Sardes şirketinin cevap yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

 2. Konu ile ilgili TEMA’nın altını çizdiği hususlar şunlar:

  * SARDES Nikel Madencilik A.Ş., İngiltere merkezli European Nickel PLC’nin Türkiye’de kurduğu bir şirket.

  * ÇED Raporu’nda belirtildiği kadarıyla şirketin 15 yılda toplam yararı 163 milyon dolar olacaktır. Turgutlu’nun 15 yıllık tarım üretimi ise 5.1 milyar dolar tutmaktadır.

  * Bölgede oluşabilecek etkileri öngörmek için Kıbrıs Lefke Gemikonağı’nda yaklaşık 35 yıl önce yine yabancılar tarafından sülfürik asit ile açıkta liç yöntemiyle bakır işletmeciliği yapılan saha örnek gösterilmiş.

  35 yıl geçmesine rağmen bölgenin en önemli tarımsal ürünü portakal ve mandalinalar halen suda bulunan alüminyum gibi metaller yüzünden zehirlenmekte, alzheimer gibi hastalıkların kaynağı olarak görülerek tüketime sunulamamaktadır.

  * Madencilik faaliyeti sırasında çıkacak atıklar sahadan başka bir yere taşınamayacak kadar büyük hacimde olacaktır. Taşınmak istense dahi taşıma maliyeti çok yüksek olacak, kirlenmiş atıkların daha çok alana yayılması bir başka risk olarak karşımıza çıkabilecektir. Kaldı ki, ÇED Raporu’nda belirtilse de bu alanların eski haline getirilmesi ve bitkilendirilmesi kocaman bir hayaldir.

  TEMA’nın konu ile ilgili yazısına buradan ulaşılabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s