Alışveriş, Tüketici, Şikayet

Alışveriş Sitelerinde ‘Ürün Yorumları’ Ne Kadar Güvenilir?


hepsiburada

Alışveriş sitelerinde ürünü daha önce satın alan müşterilerin deneyimleri ve değerlendirmelerini paylaştıkları yorum bölümü, o ürünü yeni alacak müşterilere ürünle ilgili önemli bilgiler verir. üründen ne kadar memnun kaldıkları, karşılaştıkları sorunlar, vb.

Ancak, bu yorumlar satıcı konumundaki site yöneticilerinin kontrolünden geçtikten sonra yayınlanıyor. Belli bir noktaya kadar bu kontrol sistemini anlamak mümkün.

Ama internet mağazacılığı konusunda en çok bilinen sitelerden hepsiburada.com’un yorumlarla ilişkin politikası çok ilgi çekici:

hepsiburada.com Yorum Yayınlamama Kriterleri

 • 10 kelimeden kısa yazılmış  yorumlar,
 • hakaret içeren (tedarikçiye, firmamıza, ürüne veya markaya),
 • fiyat bilgisi verilen,
 • farklı markaları  kıyaslayan,
 • tedarik ile ilgili sorunların belirtildiği,
 • ürünün firmasını eleştiren,
 • soru sorulan,
 • link bilgisi verilen,
 • üründe gözlemlenen arızadan bahsedilen,
 • teslimat – kargo sorunları  ile ilgili yorumlar,
 • argo kelimelerin kullanıldığı yorumlar

onaylanamamaktadır.

Bu kriterlerden bazılarını biz tüketicilerde kabul edebiliriz; ama, yukarıda kalın harflerle vurguladığım kriterler bize şunu gösteriyor: hepsiburada.com’da okuduğunuz yorumlara pek de güvenmeyin. Ürünle ilgili beğenilerimizi ve önerilerimizi yazmak kadar, ürünlerle ilgili eleştirilerimizi, yaşadığımız sorunları yazmak ve yazılan yorumları okumak da biz tüketicilerin hakkı diye düşünüyorum.

Zaten, okuyucular yorumları doğru bulup bulmadıklarını oylamak yoluyla taraflı / yanlış yorumları ortaya çıkarıyorlar.

Son not: hepsiburada.com benim sorun yaşadığım ve o nedenle bu yazıda ele aldığım bir örnek sadece; diğer pekçok alışveriş sitesinde de benzer uygulamalar söz konusudur mutlaka.

“Alışveriş Sitelerinde ‘Ürün Yorumları’ Ne Kadar Güvenilir?” için 5 yorum

 1. Doğrudur. Bu tür sitelerde yönlendirici yorumların büyük kısmını site elemanları yazıyor. Bir kaç yıl evvel ilgili sitenin şirket merkezine ürün iadesiyle ilgili gittiğimde elemanın monitöründeki yorum giriş ekranı dikkatimi çekmişti.

 2. merhaba http://www.dunyaninfirsati.com sitesinden herzaman alışveriş yapıyorum kesinlikle güvenilir ve kaliteli bir site. Birçok fırsat sitesi il sorun yaşadım ama bu sitede ne sorunum oldu olduysa bile çözümü kesinlikle oldu

 3. ben de size bir site önermek istiyorum.Geçenlerde alışveriş yaptım ürünün yanında bir de hediye ürün geldi çok memnun oldum.Sitenin adı http://www.alışverişonline.com (Türkçe karakter!) Sitede çok çeşitli binlerce ürün var.Genelde bayanlara hitap ediyor. Ama bunun yanı sıra bilgisayar ürünleri de mevcut. Çok güvenli bir site gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.

 4. İnternet dünyası o kadar büyüdü ki, bir o kadar da rekabet büyüdü. Böyle olunca site sahipleri müşteri çekme adına yada google ı kandırma adına ahlaki olmayan yollara başvuruyorlar. Ancak google mühendisleri çok iyi çalışıyor ve bu şekilde hareket edenlere pek pabuç bırakmıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s