Bilgisayar - İnternet, Gündem, Tüketici, Yazılım, İnternet

Wirofon – İlk Deneyim ve İzlenimler


Wirofon Türk Telekom‘un yeni nesil internet telefon hizmeti. Wirofon ile ilgili olarak, Wirofon nedir? Nasıl kullanabilirim? Kullanım ücreti nedir? Sunduğu avantajlar nelerdir?  gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa; bir Wirofon kullanıcısı olarak bu yazıda bu sorulara yanıt vermeye ve ilk kullanım deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım.

Wirofon Nedir?

Wirofon,

  • Bilgisayar veya cep telefonuna (yada akıllı telefon / PDA) yüklenen bir yazılımdır.
  • İnternet bağlantısı olan her cihazdan telefon görüşmesi yapmaya olanak sağlayan bir hizmettir.
  • Bir anında mesajlaşma yazılımı görünüme sahip sanal bir telefondur.

Wirofon üyeliğini başlattıktan sonra, size özel 0850 ile başlayan bir Wirofon numarasına sahip olacaksınız. Bu numara ile arama yapmanın dışında, dışarıdan da arama kabul edebilirsiniz.

.:: daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Wirofon Kullanım Ücreti Ne Kadardır?

Wirofon‘a ücretsiz olarak üye olup yazılımı ücretsiz olarak bilgisayarınıza yada cep telefonunuza yükleyebilirsiniz. Yani Wirofon hizmetini kullanmaya başlamanın bir ücreti yok.

Arama yaptığınızda ise, aramalar ev telefonu tarifeniz üzerinden ücretlendirilir ve ev telefonu faturanıza yansıtılır.

Kampanya. Wirofon hizmetinin ilk kampanyası olarak, ilk 200.000 Wirofon abonesi 31 Aralık 2010’a dek sabit hatlarla 1000 dak bedava konuşabilecektir. Cep telefonlarını aramanın dakikası ise 9 kuruş.

Nasıl Kullanabilirim?

Wirofon; internet bağlantısı olan tüm bilgisayarlarda çalışmaktadır. Ancak yazılım sadece Windows işletim sistemini desteklemekte. Linux yüklü bilgisayarlar yada Android, Symbian vb. işletim sistemine sahip cep telefonlarında Wirofon kullanılamıyor. Web üzerinden Wirofon kullanımı bu işletim sistemine sahip cihazlar için alternatif bir çözüm olsa da, bu uygulama yazılım ile Wirofon kullanmak kadar pratik olmuyor.

Wi-Fi bağlantısını destekleyen birçok cep telefonu kullanıcısı da Wirofon hizmetinden yararlanabilir. Wirofon destekli cep telefon modellerinin listesini burada bulabilirsiniz.

Kullanım için önce başvuru yapmanız; sonra Wirofon yazılımını cihazınıza yüklemeniz yeterli.

Avantajları

  • İnternet bağlantısına sahip olduğunuz her yerde, evde, iş yerinde yada Wi-Fi ile cep telefonunuzdan sanal telefonunuz Wirofon‘u kullanarak arama yapabilir; yada arama kabul edebilirsiniz.
  • Cep telefonu şebekelerinin görüşme ücretlerinin ortalama olarak 30 – 40 kuruş olduğunu dikkate aldığımızda cep telefonları ile  9 kuruş/dakika konuşmak oldukça ekonomik.
  • Yurt dışında yaşayıp Türkiye’yi sık sık arayanlar Wirofon ile oldukça ekonomik bir fiyata konuşabilirler.
  • 0850 ile başlayan yeni bir numaranız oluyor.

Kısıtlamalar / Sorunlar

  • Wirofon yazılımı sadece Windows işletim sistemini destekliyor.
  • Cep telefonlarında internet bağlantısının mutlaka Wi-Fi ile sağlanması gerekiyor. 3G ile bağlantıda Wirofon çalışmıyor. Bu da Wirofon‘u sadece Wi-Fi bağlantısı olan mekanlarda kullanabilme anlamı taşıyor. Ki bu ciddi bir kısıt.
  • Çok sık olmamakla birlikte, konuşma esnasında karşı taraf sesimi almakta güçlük çektiği anlar oldu.

Sonuç ve Değerlendirme

Şu an için Wirofon‘un önemli kısıtları var. Konuşma kalitesi cep telefonu kadar iyi değil. Ama Wirofon telefon ile iletişimi çok kullanan kişiler, iş yerleri ve özellikle yurt dışında yaşayanlar için bir avantaj.

Wirofon‘da herhangi bir sabit ücret yok. Yani arama yaparsanız ücret ödüyorsunuz. Bu nedenle TTNet abonelerinin Wirofon‘a abone olup yazılımı bilgisayar ve uygun bir model ise cep telefonlarında bulundurmalarında bir sakınca yok. Ben özellikle cep telefonu aramalarımda,  9 kuruş/dak‘lık düşük ücret nedeniyle Wirofon‘u tercih ediyorum.

“Wirofon – İlk Deneyim ve İzlenimler” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s