Bilgisayar - İnternet, Yazılım, İnternet

Youtube Enhancer ile Youtube’dan Video İndir


Sanal dünyanın en popüler video paylaşım sitesi Youtube‘dan video indirmek için pek çok araç var. Ama her yazılımın ya da eklentinin belli kısıtları var; ya da söylenenin aksine bu işi başarıyla yerine getiremiyorlar.

Aslında Youtube‘dan video indirmek için ek bir yazılıma ihtiyaç yok. İnternet tarayıcılarına eklenebilecek eklentiler ile de bu işi kolaylıkla yapmak mümkün.

Bu amaçla hem Internet Explorer, hem de Chrome, Firefox ve Opera tarayıcılarında kullanılabilen açık kaynak kodlu bir UserScripts eklentisi olan Youtube Enhancer video indirme ve fazlasını başarıyla yapıyor.

Bu yazıda Youtube Enhancer hakkında detayları ve kurulum notlarını bulabilirsiniz.

Script Hakkında

UserScripts sitesi tarayıcılarda değişik işleri yerine getirmek amacıyla kullanılabilecek binlerce script içeren bir site. Kod yazarlar / geliştiriciler tarafından geliştirilen açık kaynaklı bu script’lerden biri olan Youtube Enhancer, Youtube videosunu indirmeyi sağlayan bir DOWNLOAD butonu, video formatını (FLV ya da  MP4) seçme ve 320×180, 480×360, 640×360’den HD’ye kadar video kalitesi arasında seçim yapabilme, ışıkları kapat (Turn off the light) özelliği gibi pek çok özellik sunuyor.

En son 25 Ağustos 2010 tarihinde güncellenen Youtube Enhancer hakkında detaylara, kullanıcı yorumlarına, script’in koduna, tartışmalara ve görüşlere burada ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Kurulum

Chrome

Chrome kullanıcıları Youtube Enhancer sayfasındaki INSTALL bağlantısına tıklayıp eklentiyi indirip kullanabilirler.

Firefox

Firefox kullanıcılarının UserScripts scriptlerini kullanabilmek için Greasemonkey eklentisini kurmaları gerekiyor. Daha sonra, Youtube Enhancer sayfasındaki INSTALL bağlantısına tıklayıp eklentiyi kullanabilirler.

Opera

Opera kullanıcıları Youtube Enhancer sayfasındaki INSTALL bağlantısına sağ tuşla tıklayıp farklı kaydet diyerek scripti bilgisayarlarına indirebilirler. UserScripts scriptlerini Opera‘da kullanabilmek için scripti bilgisayarınızda sabit bir klasöre kopyalamanız ve bu klasörün adresini Opera menüsünde Ayarlar > Tercihler > İçerik sayfasında Javascript Seçenekleri sayfasında Kullanıcı Javascript Dosyaları Dizini’ne yazmanız yeterli.

Internet Explorer

Internet Explorer kullanıcıları UserScripts scriptlerini kullanabilmek için Greasemonkey alternatiflerini kullanmaları gerekiyor. Bu alternatifler:

TrixieInternet Explorer kullanıcıları için en iyi Greasemonkey alternatifi. Trixie ile her türlü Greasemonkey scriptini çalıştırmak mümkün.

IE7ProInternet Explorer için en çok tercih edilen eklenti olan IE7Pro Internet Explorer deneyimini geliştiren pek çok özellik sağlıyor. Bu özelliklerden biri de scriptleri yüklemek ve kullanmak.

Son Not

Youtube‘a erişim konusundaki sorunların gündemi meşgul ettiği günlerde, bu yazıda bulacağınız bilgiler ne derece işinize yarar bilemiyorum. Yasaklamanın çözüm olmadığının çok iyi bilindiği günler dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s