Bilgisayar - İnternet, Masaüstü, Yazılım

Iobit StartMenu8 – Windows 8 için Ücretsiz Bir Diğer Başlat Menüsü Alternatifi


Bir önceki yazımda başlat düğmesi ve başlat nenüsü olmayan Windows 8‘e başlat menüsü ve düğmesi eklemek amacıyla kullanılabilecek 2 yazılımdan bahsetmiştim. Bunlar ücretli Start8 ve ücretsiz Pokki yazılımlarıydı. Bu yazımda ise yeni denemeye başladığım 3. bir alternatif yazılımdan yani Iobit firmasının geliştirdiği StartMenu8‘den bahsedeceğim.

Neden Bir Alternatif Daha?

Start8‘in deneme sürümünü kurarak test ettim. Stardock‘un yıllardır geliştirdiği pekçok başarılı yazılıma bir yenisini eklediğini söyleyebiliriz. Ancak Start8‘e alternatif ücretsiz yazılımlar varken bu yazılımı satın almaya gerek yok derseniz (ki ben de öyle düşünüyorum) ücretsiz alternatifler kullanımınıza hazır.

Bir önceki yazıda bahsettiğim ilk ücretsiz alternatif olan Pokki‘yi uzunca bir süre denedim. Standart başlat menüsü yaklaşımı dışına çıkarak, kendi tarzını oluşturmayı hedefleyen Pokki de oldukça başarılı. Kişisel olarak bu yazılımla ilgili tek eleştirim beklediğimden büyük disk alanı kullanımı (Son baktığımda 60 MB civarı bir alan kullanıyordu). Tabii sundukları yanında bu önemsiz bir ayrıntı.

StartMenu8 ise, yıllardır alışageldiğimiz Windows’un standart başlat menüsüne çok benzer bir yapıyı bize sunuyor. Ki, kullanım kolaylığı açısından pekçok bilgisayar kullanıcısı başlat menüsünün bu yapısını bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle, StartMenu8’i en iyi ücretsiz başlat menüsü alternatifi olarak nitelendirebiliriz.

Arabirim ve Özellikler

StartMenu8‘i yükledikten sonra karşılaştığımız başlat menüsü Windows 7’den alışık olduğumuz yapıya oldukça benzer. StartMenu8 ile, başlat menüsüne kullanıcı tarafından tutturulan programları, en sık kullanılan programları, tüm programlar listesine, Bilgisayar, Belgeler, Resim gibi kısayollara ulaşmak mümkün.
Standart Windows başlat menüsünde olduğu gibi sağ alt köşede Kapat vb. işlemleri içeren kapatma seçenekleri de yer alıyor.

Kurulum

StartMenu8‘i Iobit sitesindeki StartMenu8 Sayfası‘ndan ücretsiz olarak indirebilir; ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Eksileri

Türkçe Dil Desteği

StartMenu8’in kullanım açısından en önemli eksiği Türkçe dil desteğinin olmaması. Aslında program sadece İngilizce diline destek veriyor.

Çözüm: Ben bu eksiyi, İngilizce dil paketini Türkçeleştirerek aştım. Hazırladığım Türkçe dil paketini buradan indirip StartMenu8‘in kurulu olduğu dizindeki* Language dizininin içine kopyalıp StartMenu8 ayarlarından dil olarak Türkçe’yi seçerek yazılımı Türkçe olarak kullanabilirsiniz.

* StartMenu8’in kurulu olduğu dizin:

32-bit için: C:Program FilesIObitStartMenu8

64-bit için: C:Program Files (x86)IObitStartMenu8

Bu işlem sonrası StartMenu8’i Türkçe olarak kullanabilirsiniz.

Windows 8 Renk Stili ile Uyumsuzluk

StartMenu8, Windows 8’in geçerli renk stili olan (otomatik) ile tam olarak uyum sağlayamıyor. Yazılımı ilk olarak kurduğumda soldaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi, StartMenu8’in sağında kalan Bilgisayar, Resimler, Müzik vb. ögelerin bulunduğu gri renkli alandaki yazılar beyaz olarak tasarlandığı için bu ögeler okunmuyor.

Çözüm: Bu sorunu, Windows 8’in ekran ayarlarından Pencere ve Görev Çubuğu Rengini daha koyu bir renk (örneğin koyu lacivert) olarak ayarlayarak çözmek mümkün.

Ben kullanımda şu ana dek başka bir sorun ile karşılaşmadım.

“Iobit StartMenu8 – Windows 8 için Ücretsiz Bir Diğer Başlat Menüsü Alternatifi” için bir yorum

  1. Ama artık bunada gerek kalmadı. Windows 9 da nihayet eski windows menüsüne geri dönüyoruz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s